Danes je 24.4.2024

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Katere ukrepe prinaša PKP5 za javni sektor

30.10.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 13 minut

4.1.3.9 Katere ukrepe prinaša PKP5 za javni sektor

Majda Gominšek

Ukrepi po PKP 5 (Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 , ZZUOOP je objavljen v Uradnem listu 152/2020 z dne 23. 10. 2020 in velja od 24. 10. 2020) se nanašajo na delovanje javnih zavodov in na trg dela.

1. Splošni začasni ukrepi za delovanje javnih zavodov

1.1 Zakon o preprečevanju zamud pri plačilih in zakon o interventnih ukrepih za zagotovitev finančne stabilnosti javnih zdravstvenih zavodov, katerih ustanovitelj je RS

Za javne zdravstvene zavode, razen za zavode s področja lekarniške dejavnosti, je plačilni rok 60 dni in velja do 31.12.2021.

1.2 Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju – enako kot gospodarstvo

Delavec je lahko odsoten z dela zaradi bolezni brez potrdila o upravičeni zadržanosti od dela, ki ga izda izbrani osebni zdravnik, do tri zaporedne delovne dni v kosu, in sicer največ enkrat v posameznem koledarskem letu. Delavec o vsakokratni kratkotrajni odsotnost zaradi bolezni pisno ali elektronsko obvesti delodajalca prvi dan odsotnosti, pri tem pa delavec v času koriščenja kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni ne sme opravljati pridobitne dejavnosti ali se gibati izven kraja svojega bivanja.

Kaj pa v primeru, da je delavec dalj časa odsoten zaradi zdravstvenih težav?

Če izbrani osebni zdravnik pri delavcu ugotovi, da je ta tudi po preteku obdobja kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni še nadalje neprekinjeno začasno odsoten z dela zaradi bolezni ali poškodbe, se šteje, da v tem primeru pravica do enkratne kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni ni izkoriščena. Šteje se, da je pravica do enkratne kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni izkoriščena tudi, kadar je koriščena manj kot tri zaporedne delovne dni.

Koliko znaša nadomestilo v primeru kratkotrajne odsotnosti z dela?

Nadomestilo za čas kratkotrajne odsotnosti z dela zaradi bolezni se obračuna v višini nadomestila, ki ga delodajalec obračuna in plača delavcu zaradi bolezni v skladu z osmim odstavkom 137. člena ZDR-1, ki določa, da je višina nadomestila plače znaša 80 % plače delavca v preteklem mesecu za polni delovni čas (8. odstavek 137. člena ZDR-1).

Delodajalec vloži v elektronski obliki pri ZZZS najpozneje tri mesece po preteku ukrepa, to je najpozneje do 31.3.2021. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije povrne delodajalcu izplačano nadomestilo v 60 dneh po predložitvi njegove zahteve za povračilo nadomestila Postopek vlaganja zahteve bo podrobneje določil ZZZS.

Ukrep velja do 31. decembra 2020.

1.3. Zakon o dohodnini (plačila delodajalca za testiranje delavcev na SARS-Covid-2

Če delodajalec zaposlenega napoti na