Danes je 26.4.2024

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Zakon o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19 – pojasnila v zvezi nadomestilom plače za delavce zaradi odrejene karantene in v primeru čakanja na delo in obvestilo o podaljšanju roka za vlaganje zahtevkov za izplačilo sredstev za izplačilo dodatkov

17.7.2020, Vir: Ministrstvo za javno upravoČas branja: 13 minut

Aktualno pojasnilo tukaj

Spodnje pojasnilo več ni aktualno.

Pojasnilo državnega organa številka 0100-222/2020/6 navajamo v celoti:

»Spoštovani,

sprejeti četrti sveženj ukrepov z Zakonom o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19 (Uradni list RS, št. 98/20, v nadaljevanju: ZIUPDV), ki je pričel veljati s 11. 7. 2020 in ki določa začasne ukrepe za pripravo na drugi val COVID-19 na področju dela in delovnih razmerij, štipendij, zdravstva in socialno varstvenih zavodov, prinaša tudi novo ureditev nadomestila plač delavcem zaradi odrejene karantene in za čas čakanja na delo. V tej zvezi vam v nadaljevanju podajamo pojasnila glede uporabe ustreznih šifer po Uredbi o enotni metodologiji in obrazcih za obračun in izplačilo plač v javnem sektorju (opomba 1) (v nadaljevanju: Uredba) in kako pravilno poročati v informacijski sistem za posredovanje in analizo podatkov o plačah, drugih izplačilih in številu zaposlenih v javnem sektorju (ISPAP) v posameznih primerih:

I.Karantena

1.Nadomestilo plače v primeru odrejene karantene

  1. člen ZIUPDV določa, da so delavci, ki zaradi odrejene karantene v skladu z zakonom, ki ureja nalezljive bolezni, ne morejo opravljati dela, upravičeni do nadomestila plače. Karanteno skladno z zakonom, ki ureja nalezljive bolezni, odredi minister za zdravje.

V 15. členu ZIUPDV so določene pravice in obveznosti delavcev v primeru odrejene karantene in višina nadomestila, ki je odvisna od vzroka za izdajo odločbe o karanteni. Ključno je praviloma tudi, da navedene določbe 15. člena ZIUPDV pridejo v poštev šele v primeru, da delodajalec v primeru odrejene karantene zaposlenim, ne more organizirati dela na domu (drugačna ureditev je določena v petem odstavku 15. člena ZIUPDV). Če je zaposlenemu odrejena karantena, prejema nadomestilo plače za obdobje, za katero je bila odrejena karantena (14. člen ZIUPDV).

Kot navedeno, so v 15. členu ZIUPDV določene pravice in obveznosti delavcev v primeru odrejene karantene in višina nadomestila, ki je odvisna od vzroka za izdajo odločbe o karanteni, in sicer:

a)v primeru prehoda meje (prvi odstavek 15. člena ZIUPDV):

Delavec, ki se odpravi v državo, ki je na zelenem ali rumenem seznamu, in mu je ob prehodu meje v Republiki Sloveniji odrejena karantena, in zaradi tega ne more opravljati dela v skladu s sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, delodajalec pa