4.1.2.74 Napredovanje v letu 2025 in odprava nezakonitosti na podlagi ZSTSPJS
Breda Koren
S 1. januarjem 2025 je začel veljati Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 95/24; v nadaljnjem besedilu: ZSTSPJS), ki uvaja prenovljen plačni sistem in s tem tudi spremembe na področju napredovanja javnih uslužbencev.
Prenovljen plačni sistem ohranja plačne skupine, podskupine, tarifne razrede in uvrstitev v plačne razrede. Osnovna plača se določi na podlagi uvrstitve v plačni razred v plačni lestvici (2. člen ZSTSPJS). Tarifni razredi izražajo stopnjo zahtevnosti delovnih mest in nazivov glede na zahtevano izobrazbo oziroma usposobljenost, kakor so opredeljene v 9. členu ZSTSPJS.
ZSTSPJS tako ohranja temeljne postavke za določitev plače, hkrati pa nadgrajuje obstoječe rešitve in uvaja pomembne novosti, kot so časovno vezano napredovanje, možnost pospešenega ali zadržanega napredovanja na podlagi zakonsko določenih kriterijev.
1. Napredovanje v plačne razrede
Javni uslužbenci lahko na delovnem mestu oziroma v nazivu napredujejo v višji plačni razred. V skladu s 25. členom ZSTSPJS je:
- na delovnih mestih, kjer je možno tudi napredovanje v višji naziv, v posameznem nazivu mogoče napredovati za pet plačnih razredov;
- na delovnih mestih brez možnosti napredovanja v naziv mogoče napredovati za deset plačnih razredov.
Če z napredovanjem na delovnih mestih, kjer je možno napredovati v naziv, skupaj v vseh nazivih ni možno napredovati za deset plačnih razredov, je v najvišjem nazivu možno napredovati za toliko plačnih razredov, da je doseženo napredovanje v nazivih skupno za deset plačnih razredov.
1.1. Časovna obdobja za napredovanje
Napredovanje v plačne razrede ni več vezano na letne ocene delovne uspešnosti, kot je bilo to v prejšnji ureditvi, temveč na izpolnitev določenih časovnih obdobij.
Vzpostavljeno je pravilo, da javni uslužbenec vsakič, ko izpolni časovno obdobje, napreduje za en plačni razred. Glede na to v:
- prvi do tretji plačni razred delovnega mesta napreduje vsakič po dveh letih;
- četrti do sedmi plačni razred delovnega mesta vsakič po nadaljnjih treh letih,
- osmi in nadaljnji plačni razred delovnega mesta pa vsakič po nadaljnjih štirih letih.
Izpostaviti je treba, da se javnim uslužbencem na delovnih mestih, ki se ne opravljajo v nazivih, časovno obdobje za napredovanje skrajša za polovico pri napredovanju v 3. in 5. plačni razred. Glede na to lahko napredujejo v 3. plačni razred po enem letu, v 5. plačni razred pa po letu in pol.
1.2. Presečni datumi za napredovanje in tek časovnega obdobja
Po novem se pogoji za napredovanje v plačen razrede preverjajo dvakrat na leto, in sicer 1. junija in 1. decembra. Če javni uslužbenec izpolni časovno obdobje za napredovanje med 2. decembrom preteklega leta in 1. junijem tekočega leta, napreduje z 1. junijem. Če pa izpolni pogoje med 2. junijem in 1. decembrom, napreduje s 1. decembrom.
Delodajalec mora…